1
/
19
1
/
19
$1,333.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $240.12 Coupon
Coupons Details
$1,093.87
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,333.99
18%
Off Over $0.00
-$240.12
Price After Coupon
$1,093.87
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,801.99
52% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21680703
This office chair is designed with luxurious brown leather, showing high-end taste and temperament, and perfectly integrates into the modern home office environment. In terms of design, it not only emphasizes comfort and practicality, but also creates a simple yet elegant style through smooth lines and noble colors.
- Whether in a conference room or a personal workroom, this chair can be moved quickly to adapt to different usage scenarios.
- Its solid construction and premium materials ensure long life, providing you with a durable office solution.
- The surface of the chair is made of wipeable leather, which is easy to clean daily and keeps it looking as bright as new.
- The unique design style makes it the visual focus of the office while also improving the comfort of users.
- Its ergonomic structure and tilt function allow users to switch between work and rest freely.
Weights & Dimensions

| Adjustable Seat Height | Adjustable |
| Back Height - Seat to Top of Back | 36" (92 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 50" (128 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 24" (61 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 24" (61 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 22" (55.6 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Back Heights | High-Back (Over 22 in.) |
| Back Color | Black,Brown |
| Back Construction | Leather |
| Color | Black,Brown,Coffee |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Steel |
| Product Type | Task Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seating Color | Black,Brown |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Full Grain Cow Leather,Microfiber Leather |
| Waterfall Seat | Not Waterfall Seat |
| Arms Included | With Arms |
| Back Angle Adjustment | Adjustable Back Angle |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Feature | Casters |
| Footrest Included | With Footrest,Without Footrest |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Massage | Massage Not Included |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Swivel | Swivel |
| Tilt Mechanism | Tilt Available |
| Tufted | Untufted |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service