1
/
10
1
/
10
$511.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$511.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$511.99
Price After Coupon
$511.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,419.99
64% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21435867
Add a touch of style to your living room with this modern floor lamp featuring a unique egg-shaped shade.
- The metal tripod support ensures stability and durability, suitable for various home styles.
- The lampshade is made of soft beige fabric and provides a warm and cosy light, creating a welcoming ambience.
- Compatible with a variety of bulb types, including LED, incandescent and fluorescent, to meet diverse lighting needs.
- The foot switch design allows you to easily control the lights and enjoy a comfortable life experience.
- It is suitable for placement in various scenes such as living rooms and bedrooms, and is the best decoration choice for modern homes.
Weights & Dimensions

| Height | 37.5" |
| Length | 16" |
| Width | 16" |
| Shade Width | 16" |
| Backplate Width | 16" |
| Height Adjustable | Fixed Height |
Specifications
What's Included
Features
| Color | Black |
| Size | 16 to 17 Inch |
| Power Source | Plug In Electric |
| Fixture Type | Tripod |
| Shade Material | Fabric |
| Fixture Height | 49 Inch & Under |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Color | Beige |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Switch Type | Foot |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service