1
/
8
1
/
8
$2,106.99
Claim Coupon
Coupons Details
$2,106.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,106.99
Price After Coupon
$2,106.99
Available Coupons
$3,695.99
43% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210073843
This Scandinavian-style velvet bucket chair adds a modern touch to your home with its simple yet elegant design. Suitable for a corner of the living room, study, or bedroom, it combines practicality and aesthetics, making it an ideal choice.
- Made with high-quality velvet fabric, it provides a soft and comfortable touch, enhancing the overall comfort of the seat, while also being easy to clean and maintain.
- The high-back design provides excellent back support, making it suitable for long periods of reading or rest, achieving an ideal and comfortable experience.
- The solid red and white design is easy to match with a variety of home decor styles, injecting vibrant color and energy into your space.
- This spacious seat with a sturdy frame ensures durability and versatility, making it ideal for spacious living rooms or small apartments.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 36" (91 cm),34" (86 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 35" (89 cm),34.5" (88 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 42" (106 cm),34" (87 cm) |
| Seat Length | Large / Oversized (Over 35"),Standard (26" - 35") |
| Seat Width | Deep (29"-35"),Standard (21"-28") |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.),Mid-Back (10-14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Accent Chair |
| Back Style | Fixed Back |
| Upholstery Material | Flannel |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Tufted,Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Scandinavian |
| Color | Red,White |
| Upholstery Color | White,Claret |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | With Arms |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service