1
/
20
1
/
20
$991.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $178.56 Coupon
Coupons Details
$813.43
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$991.99
18%
Off Over $0.00
-$178.56
Price After Coupon
$813.43
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,623.99
39% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21710163
This modern bar table attracts attention with its simple design and warm brown wood texture. Its smooth surface is very comfortable to touch, perfectly combining the texture of natural wood grain with modern home style, becoming the finishing touch of your kitchen or dining space.
- The unique style injects a modern touch into your home.
- The solid wood material ensures durable use and long-lasting beauty.
- The design features a thoughtful footstool at an appropriate height for comfortable dining.
- Intuitive design for easy cleaning, just wipe and it's as good as new.
- Suitable for a variety of home scenes and can be flexibly matched with various decoration styles.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Size | 79"L x 47"W x 41"H,47.2"L x 31.5"W x 41.3"H,47"L x 39"W x 41"H,55"L x 31"W x 41"H,55"L x 39"W x 41"H,55"L x 47"W x 41"H,63.0"L x 31.5"W x 41.3"H,47"L x 47"W x 41"H,63"L x 39"W x 41"H,63"L x 47"W x 41"H,63"L x 55"W x 41"H,71"L x 39"W x 41"H,71"L x 47"W x 41"H,71"L x 55"W x 41"H |
| Style | Modern |
| Top Shape | Free Form |
| Color | Brown |
| Table Top Color | Brown |
| Table Base Material | Wood |
| Base Color | Brown |
| Table Base Type | Trestle |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Design | Fixed Top |
| Handmade | Non-Handmade |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Feature | Footrest |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service