1
/
19
1
/
19
$1,151.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $207.36 Coupon
Coupons Details
$944.63
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,151.99
18%
Off Over $0.00
-$207.36
Price After Coupon
$944.63
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,009.99
43% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21505702
This modern adjustable bar table, with its minimalist design and grey wooden tabletop, fits perfectly into contemporary home decor.
- Made of high-quality wood, it not only provides a sturdy and durable user experience, but also ensures easy cleaning.
- The uniquely designed structure makes the bar table easy to assemble, saving you time and effort.
- The lightweight design makes it easy to move, and the chair can be easily stored under the table to optimize space utilization.
- The safe design concept effectively prevents bumps and collisions, ensuring the safety of you and your family.
- The strong and durable material ensures long-term reliability and is easy to clean and maintain.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Seating Capacity | Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Size | 47.2"L x 19.7"W x 41.3"H,55.1"L x 19.7"W x 41.3"H,63"L x 19.7"W x 41.3"H,70.9"L x 19.7"W x 41.3"H,78.7"L x 19.7"W x 41.3"H,86.6"L x 19.7"W x 41.3"H |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Color | Grey/ Coffee,Grey |
| Table Top Color | Gray |
| Base Color | Gray |
| Style | Modern |
| Top Shape | Free Form |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service