1
/
10
1
/
10
$978.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$978.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$978.99
Price After Coupon
$978.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,057.99
52% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210009535
This modern coffee table is renowned for its exceptional functionality and practicality, making it suitable for a variety of settings. Whether in the living room, study, or office, it blends seamlessly into the space, enhancing its overall modern feel.
- Height adjustment function: The height adjustment function of the tabletop makes this coffee table more flexible, meeting different height requirements and making it more comfortable for users.
- Mobility: The base with wheels makes this coffee table easy to move and adapt to changes in room layout.
- Storage space: The multi-layered storage design provides ample space for storing books, magazines, or other small items, keeping your desktop tidy.
- Modern style: The combination of minimalist modern design and high-quality wood highlights elegant taste and is suitable for users who pursue a quality lifestyle.
- Suitable for: People who work from home, families who enjoy tea and snacks in the living room, and any modern home enthusiasts who appreciate a combination of practicality and aesthetics.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.),Small (Under 30 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 35.5" (90 cm),27" (69 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 27" (69 cm),18" (45 cm) |
| Height | Tall (Over 22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 30" (77 cm),23.5" (60 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Table Base Material | Plastic / Acrylic |
| Table Base Color | Black |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Product Type | Coffee Table |
| Size | 27"L x 18"W x 24"H,35"L x 27"W x 30"H |
| Foldable | Foldable |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Wheels Included | Casters Included |
| Lift Top | With Lift Top,Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Wheel |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service