1
/
13
1
/
13
$639.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$639.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$639.99
Price After Coupon
$639.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,277.99
50% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210090517
Style and Design: These modern, light luxury style dining chairs combine elegance and simplicity, suitable for a variety of home styles, and perfectly complement stylish restaurants or upscale dining environments.
- Material and Texture: Made of high-quality artificial leather, it has a premium feel and is easy to clean and maintain, making your home more worry-free.
- Comfort: The standard backrest design and comfortable armrests provide optimal support, ensuring comfort even during long meals. The 37-inch height is suitable for most dining tables.
- Durable and practical: High-quality microfiber leather and top-grain leather options offer excellent abrasion resistance and stain resistance, making them ideal for busy dining scenarios.
- Robust Construction: The dining chair features a robust metal structure, ensuring its longevity and providing exceptional support and security for your home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 37" (94 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 22.5" (57 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22" (56 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 17" (43 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | Standard |
| Material | Faux Leather,Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Microfiber Leather,Top Grain Leather |
| Color | off-white |
| Leg Color | Black,Gray,Gold |
| Style | Glam,Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Untufted |
| Usage | Living Room |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | With Arms |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service