1
/
22
1
/
22
$69.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$69.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$69.99
Price After Coupon
$69.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$199.99
65% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21834075
Elevate your dining area with this modern chandelier, whose whimsical shape and clear acrylic shade are designed to create a sophisticated ambiance.
- Crafted from durable metal and acrylic, this pendant light offers a sleek appearance while ensuring long-lasting quality and reliability.
- The clear shade and soft light complement each other, adding a touch of elegance and sparkle to enhance your decor.
- Featuring energy-efficient LED bulbs and third gear dimming, this light provides customizable illumination to suit different moods and settings perfectly.
- Easy installation and maintenance make this pendant light ideal for dining rooms, kitchens, or living areas, offering both functionality and aesthetic appeal.
Weights & Dimensions

| Length | 6.5",5" |
| Width | 6.5",5" |
| Fixture Height | 7.5",5.5",10.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Jellyfish,Geometric,Globe / Ball,Ellipsoidal |
| Number of Lights | 2-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Shade Color | Clear |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Airlift | Unliftable,Liftable |
| Size | 5 to 9 Inch,Mini (Less than 14" wide) |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Fixture Type | Geometric,Globe |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service