1
/
11
1
/
11
$200.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$200.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$200.99
Price After Coupon
$200.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$515.99
61% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21693755
This modern chandelier is simple yet elegant in design. The black metal material and soft light complement each other, adding a modern and fashionable feel to the space. Whether it is hung in the kitchen or living room, it can become an eye-catching decorative focus.
- It is made of high-quality metal material, which is sturdy and durable and can maintain a long service life. It is also very easy to clean and maintain daily to keep it looking lasting and shiny.
- The built-in LED bulb provides a comfortable color temperature, creating a warm environment, and is energy-efficient, saving you electricity bills.
- The simple design of this chandelier provides more possibilities for interior style and is suitable for a variety of home environments, from modern to simple and even industrial styles.
- The installation is convenient and quick, and the direct power connection design makes your installation process easy and worry-free, without the need for complicated tools and operations.
Weights & Dimensions

| Length | 6.5" |
| Width | 6.5" |
| Fixture Height | 19.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Color Temperature | Natural Light,Warm Light,White Light |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Aluminum |
| Shade Color | Black |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service