1
/
30
1
/
30
$584.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$584.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$584.99
Price After Coupon
$584.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,046.99
44% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21688369
This modern gold island pendant light is the perfect combination of luxury and practicality, making it the perfect finishing touch for your kitchen island. It's elegant design and high-quality materials will brighten up your home and suit both modern and classic styles. The pendant light will create a warm atmosphere and enhance the overall style of your home.
- Through multiple bulb design, sufficient lighting coverage is ensured to meet daily needs.
- High-quality resin and glass materials make the chandelier more wear-resistant and durable for long-lasting use.
- The golden appearance and transparent glass give the chandelier a fusion of fashion and classicism.
- The height-adjustable design can adapt to different floor height requirements and is easy to install.
- The combination of exquisite craftsmanship and modern style adds artistic charm to your home.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 29.5" |
| Fixture Height | 39" |
| Length | 37.5",49.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Resin |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Black/ Clear,Clear Black,Gold/ Transparent,Transparent/ Gold |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service