1
/
21
1
/
21
$249.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$249.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$249.99
Price After Coupon
$249.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$536.99
53% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21699914
This modern island pendant light features an elegant and simple design that blends perfectly into any home decor.
- Made of durable polymethyl methacrylate (PMMA) material to ensure long-lasting use.
- Perfect for kitchen islands to enhance your interior with an elegant touch of light.
- The dimmable function provides unlimited lighting effects to meet the needs of different scenarios.
- Adapted to LED lamps, energy-saving and environmentally friendly, it is an ideal choice for modern homes.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 14",23.5",57.5" |
| Length | 20",39.5",59",79" |
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Width | 18.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 100 to 149 Watts,150 Watts & Above,40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Shade Shape | Linear |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Linear |
| Shade Material | Acrylic |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Black,White |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 10-Light,20-Light,30-Light,40-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service