1
/
14
1
/
14
$1,034.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,034.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,034.99
Price After Coupon
$1,034.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,740.99
41% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21884329
These modern bar stools are made of premium faux leather, showcasing a luxurious feel and lasting durability.
- The seat is filled with soft, high-density sponge, providing excellent comfort and making it suitable for long-term use.
- The easy-to-clean surface is waterproof and stain-resistant, keeping it looking brand new during daily use.
- Equipped with an ergonomically designed low backrest, it provides ample back support and enhances sitting comfort.
- The 360-degree smooth rotation function, combined with the pneumatic lifting system, allows you to easily adjust the height, perfectly fitting a standard bar counter of 41 to 43 inches or a kitchen island of 35 to 37 inches.
- The sturdy metal base enhances overall stability and features anti-slip protection to ensure safe use. Its load-bearing capacity of 330lbs fully demonstrates the product's durability.
- The exquisite stitching and meticulous edge finishing enhance the visual appeal and blend perfectly with various home decor styles.
- The breathable design of the seat and backrest effectively enhances the seating experience, allowing you to enjoy a comfortable experience in any climate.
- With a variety of color options, you can match different decorating styles to showcase your personalized home taste.
- Provides easy assembly instructions to ensure you can complete the installation quickly and effortlessly, adding a touch of modern luxury to your kitchen or bar area.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 42" (107 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 22" (56 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22" (56 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | 20"-29.5" |
| Seat Length - Side to Side | 22" (56 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 22" (56 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | White |
| Base Color | Chrome |
| Seating Color | White |
| Style | Modern |
| Seat Style | Square |
| Base Type | Pedestal |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered |
| Upholstery Material | Genuine Leather,Faux Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Base Material | Metal |
| Portable | Non-Portable |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Power Type | Pneumatic |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Upholstered |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Swivel | Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service