1
/
21
1
/
21
$451.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$451.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$451.99
Price After Coupon
$451.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,383.99
67% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21704392
This glam-style bar table stands out with its unique natural wood texture and simple lines, as if injecting a breath of fresh elegance into your modern home. The exquisite design makes it a highlight of every modern dining space, whether it is a party or leisure time, it always brings visual enjoyment.
- The tabletop is made of high-quality solid wood, which is sturdy, durable and easy to clean.
- The flexible design allows it to adapt to a variety of spaces, whether it is a spacious living room or a small kitchen corner.
- The highly thoughtful design allows you to always feel comfortable during long gatherings or meals.
- The table's structure is safe and stable, so you can use it for a variety of family activities without worry.
- The natural tones complement any home style, from modern to traditional.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Base Color | Black,Gold,White |
| Size | 39.4"L x 15.7"W x 41.3"H,47.2"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 15.7"W x 41.3"H,63"L x 15.7"W x 41.3"H,70.9"L x 15.7"W x 41.3"H,78.7"L x 15.7"W x 41.3"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Natural Finish |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Popular Table Lengths | 42 inches,48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Style | Scandinavian,Glam |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Design | Fixed Top |
| Handmade | Non-Handmade |
| Usage | Bar |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service