1
/
15
1
/
15
$118.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $21.42 Coupon
Coupons Details
$97.57
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$118.99
18%
Off Over $0.00
-$21.42
Price After Coupon
$97.57
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$255.99
54% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21685179
This industrial style metal lamp is not only simple and stylish, but also durable and reliable, suitable for various home decoration styles.
- The glass shade design adds a modern touch while ensuring a soft light that creates a welcoming environment.
- This lamp supports a variety of light sources, including LED, incandescent and fluorescent lamps, with high flexibility to meet various lighting needs.
- The hard-wired power input design ensures a stable power supply to the lamp, making it safer and more reliable to use.
- Suitable for installation in various spaces such as bathrooms, kitchens and corridors, it can easily adapt to the size of the environment, whether it is a small bathroom or a large open area.
- With its energy-saving properties, this lamp is ideal for an eco-friendly home while also helping to reduce your electricity bills.
- It is easy to install and DIY users can get started quickly, making it suitable for the whole family to carry out renovation and upgrade.
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 11",6",7.5" |
| Fixture Depth | 5.5" |
| Fixture Height | 10" |
| Length | 19.5",27.5",3.5" |
| Width | 5.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Clear Glass |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cylinder |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Mini (Less than 14" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light,3-Light,4-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
| Room/Location | Dining Room, Living room, Basement, Hallway, Kitchen, Bathroom |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service