1
/
13
1
/
13
$90.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$90.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$90.99
Price After Coupon
$90.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$425.99
79% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21643377
This black outdoor wall lamp, with its modern industrial style design, blends perfectly with any architectural exterior, adding a touch of modern and simple beauty to your living space. The lampshade is made of high-quality glass material with strong light transmittance, which can provide soft but sufficient light at night without being glaring.
- The elegant gooseneck shape design makes this wall lamp more distinctive, not only a lighting device, but also a work of art. It is firmly mounted on the wall to ensure stable and reliable operation in all weather conditions and durability.
- The simple installation process means you don’t need to worry about laying complicated circuits, and you can complete the assembly with simple tools. At the same time, the exquisite design ensures that the device is easy to clean, and it can be kept as new with just a light wipe.
- Energy-saving and environmentally friendly lighting, compatible with LED, incandescent and fluorescent lamps, meets multiple voltage standards, and provides multiple choices to meet your different energy-saving needs.
- Its metal material is strong and durable, resists corrosion and aging, and maintains its appearance and functional quality over time, making it an ideal choice for outdoor use.
Weights & Dimensions

| Height | 10.5”,11“ |
| Width | 15",16" |
| Length | 10.5" |
| Fixture Depth | 15",16" |
| Backplate Width | 5" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Industrial |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 15",16" |
| Glass Type | Clear Glass |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Gooseneck |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service