1
/
19
1
/
19
$239.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$239.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$239.99
Price After Coupon
$239.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$544.99
56% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21698154
Crafted from matte black iron, this industrial style pendant light has a large format that will bring a unique and modern look to your kitchen.
- Its geometric shape and open design not only increase the sense of space, but also allow light to be distributed more evenly, creating a warm and stylish atmosphere.
- This pendant lamp is particularly suitable for kitchen islands, breaking traditional boundaries and bringing a perfect fusion of modern and retro.
- The adjustable hanging height makes it adaptable to various ceiling heights, giving you more flexibility in decoration.
- The durable iron construction ensures long life, making this light ideal for both residential and commercial locations.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 9" |
| Length | 25.5",30.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 31.5" |
| Width | 10" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Non-Residential Use |
| Shade Material | Iron |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Black |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Green |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 4-Light,6-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Industrial |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service