1
/
11
1
/
11
$77.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$77.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$77.99
Price After Coupon
$77.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$121.99
36% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21643709
Give your home a more modern look with this industrial black metal outdoor wall light. Made from high-quality metal, it's durable and weatherproof. Its simple conical design is stylish and functional, adding a touch of sophistication to your outdoor setting. The light is easy to install and comes with a variety of bulb types to suit different lighting needs. Plus, its sturdy construction and easy cleaning ensures you always get the best light possible.
- Industrial style design adds a modern touch.
- High-quality metal material, durable and weather-resistant.
- The conical design is simple and stylish, suitable for a variety of environments.
- A variety of bulb options to meet different lighting needs.
- Easy to install and clean, simple and convenient maintenance.
Weights & Dimensions

| Height | 7" |
| Width | 7" |
| Length | 6.5" |
| Fixture Depth | 7" |
| Backplate Width | 5.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Industrial |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Iron |
| Material | Metal |
| Glass Type | With Shade |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Cone |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service