1
/
13
1
/
13
$131.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$131.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$131.99
Price After Coupon
$131.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$404.99
67% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21567963
This outdoor wall light stands out with its industrial-style design, suitable for decoration in various outdoor occasions. The combination of metal and glass not only shows its durable qualities, but also adds a touch of modernity to your outdoor space. The black appearance highlights a classic elegance, bringing warm and safe lighting effects to your home.
- The industrial style design gives the lamp a unique visual impact, becoming the highlight of outdoor decoration.
- The main structure made of metal is strong and durable, ensuring a long service life and suitable for all weather conditions.
- The combination of cylindrical and geometric shapes gives the lamp a more modern feel and suits many architectural styles.
- The easy installation design makes setting up the wall light quick and easy without complicated steps.
- The glass lampshade is designed for easy cleaning, keeping the lamp looking like new for a long time.
Weights & Dimensions

| Height | 14.5",15" |
| Width | 10.5",9.5" |
| Length | 7",8.5" |
| Fixture Depth | 10.5",9.5" |
| Backplate Width | 7" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Industrial |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shape | Cylinder,Square |
| Size | 14 to 15 Inch |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Cylinder,Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service