1
/
15
1
/
15
$74.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$74.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$74.99
Price After Coupon
$74.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$173.99
57% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21707565
This outdoor wall light adds a modern touch to your exterior space with its elegant industrial design and classic geometric shape. Made of durable metal and clear glass, it provides long-lasting use while providing a soft, diffused light.
- It features a carefully designed industrial style that blends perfectly into any modern or traditional outdoor setting.
- The lampshade is made of high-quality clear glass, which can effectively diffuse light and create a soft lighting atmosphere.
- The durable metal material ensures that the wall light has excellent weather resistance and is suitable for a variety of outdoor environments.
- Installation is quick and easy, requiring only a few tools, and can be easily completed, saving you time and energy.
- The black appearance design is not only pleasing to the eye, but also easier to clean, keeping the wall lamp smooth and bright at all times.
Weights & Dimensions

| Height | 12“,14",15" |
| Width | 4.5",5.5",6.5",8" |
| Length | 5.5",6.5",8" |
| Fixture Depth | 4.5",5.5",6.5",8" |
| Backplate Width | 6.5",8" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Industrial |
| Color | Black,Brown |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 5.5",5",6.5",6" |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service