1
/
23
1
/
23
$907.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $163.44 Coupon
Coupons Details
$744.55
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$907.99
18%
Off Over $0.00
-$163.44
Price After Coupon
$744.55
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,453.99
38% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21860570
This 6-piece modern outdoor dining and chair set features a durable metal frame and a trendy, contemporary design, making it the perfect choice for your patio, balcony, or terrace.
- Made of all-weather PE rattan and with a rust-proof aluminum frame, it ensures long-term use in all kinds of weather conditions without fading or deforming.
- The thickened waterproof seat cushion provides ultimate comfort, and the removable and washable seat cover makes cleaning and maintenance easy and worry-free.
- The tempered glass tabletop of the coffee table is not only beautiful and stylish, but also scratch-resistant and durable. It also has storage shelves at the bottom for easy storage of miscellaneous items and to keep the tabletop tidy.
- The product is easy to assemble, and the included dust cover design effectively prevents dust from entering when not in use, ensuring your furniture stays like new.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 27.5" (70 cm),47" (120 cm),55" (140 cm) |
| Overall Table Width - Front to Back | 27.5" (70 cm),23.5" (60 cm) |
| Table Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Chair Length - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Chair Depth - Front to Back | 18" (46 cm) |
| Chair Height - Top to Bottom | 31" (78 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Style | Modern |
| Color | Black,White |
| Product Type | Dining Table,Dining Set |
| Table | Table Included |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6 |
| Chairs | Chair Not Included,Chair Included |
| Frame Material | Metal |
| Bench Seating | Bench Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 27.6"L x 27.6"W x 29.5"H,47.2"L x 23.6"W x 29.5"H,55.1"L x 23.6"W x 29.5"H |
| Object Options | Table,Desk with 2 Chairs,Table & 6 Chairs,Table & 4 Chairs |
| Number of Items Included | 1 Piece,3 Piece Set,5 Piece Set,4 Piece Set,7 Piece Set |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Durability | Weather Resistant |
| Fire Resistant | Not Fireproof |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Umbrella Included | Umbrella Not Included |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Assemsbly Required | Partially |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service