1
/
16
1
/
16
$1,503.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $270.72 Coupon
Coupons Details
$1,233.27
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,503.99
18%
Off Over $0.00
-$270.72
Price After Coupon
$1,233.27
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,156.99
30% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21244823
This industrial style bar table is made of natural wood with a smooth and elegant surface, showing the simple beauty of modern design. The sturdy iron frame not only enhances the stability of the structure, but also adds a unique industrial touch to the overall design, making it a perfect choice for home decoration.
- Easy to move and store chairs, flexible to adapt to different space needs.
- Safe design, stable structure, worry-free use.
- Durable use and high-quality materials ensure the product is long-lasting.
- Easy to clean, the material is stain and dust resistant, making it easy to keep it clean as new.
- Multiple sizes are available to meet the needs of different families and places.
Weights & Dimensions

| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 55" (140 cm),47" (120 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 4,Seats 2 |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 54 inches,48 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Black |
| Table Base Material | Iron |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Color | Natural Finish |
| Top Wood Species | Pine |
| Top Shape | Free Form |
| Style | Industrial |
| Size | 47"L x 39"W x 41"H,55"L x 31"W x 41"H,55"L x 39"W x 41"H,55"L x 47"W x 41"H |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service