1
/
12
1
/
12
$5,062.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$5,062.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$5,062.99
Price After Coupon
$5,062.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$8,553.99
41% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21526524
The unique industrial style design and bright red metal cabinet body give the space a modern and fashionable feel.
- The strong and durable metal material ensures long-lasting use and is easy to maintain.
- Ample storage with multiple shelves perfect for displaying your collection of china, art and books.
- Suitable for a variety of scenes, such as dining room, living room or study, adding a personalized style to your home.
- Uniquely designed cabinet doors provide additional storage space to ensure items are stored safely.
Weights & Dimensions

| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Overall Height - Top to Bottom | 82.5" (210 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),94.5" (240 cm),98.5" (250 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Height | Standard (45 - 90 in.) |
| Size | 142"L x 14"W x 83"H,47.2"L x 13.8"W x 82.7"H,94"L x 14"W x 83"H |
| Color | Red |
| Design | Standard |
| Material | Metal |
| Product Type | Dining Hutch |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Industrial |
| Adjustable Shelves | Non-Adjustable |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Feature | Locking Drawer / Cabinet |
| Number of Shelves | 3,6,9 |
| Open Storage | Open Storage |
| Shelf Material | Metal |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Wine Storage | Without Wine Storage |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service