1
/
16
1
/
16
$301.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $54.36 Coupon
Coupons Details
$247.63
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$301.99
18%
Off Over $0.00
-$54.36
Price After Coupon
$247.63
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,168.99
74% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21140558
This lantern wheel chandelier combines industrial and rustic styles. Its design is inspired by traditional carriage lanterns, elegantly showing a simple style. Making it a great choice for creating a unique centerpiece in a large space. Made of metal, it offers durability and a vintage feel.
- The generously sized design is perfect for spaces over 25 inches wide, adding gravitas and style to your living or dining room.
- Paired with a transparent glass lampshade, the 3 to 9 lamp options allow it to adapt to different lighting needs, creating a warm but non-glaring light.
- The retro and classic chandelier perfectly matches various traditional and modern home styles, bringing a decorative effect to the interior space.
- The metal material ensures the durability of the chandelier and is easy to clean. Users only need to wipe it with a dry cloth to maintain its bright appearance.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 19.5" |
| Length | 25.5",39",43" |
| Rod/Chain/cord Length | 31.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Non-Residential Use |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 3-Light,6-Light,7-Light,8-Light,9-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Cylinder |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service