1
/
12
1
/
12
$74.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$74.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$74.99
Price After Coupon
$74.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$155.99
52% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21696036
This outdoor wall light perfectly combines retro and modern elements to create a unique industrial style. The lamp is made of sturdy and durable metal material, with a clear glass lampshade, which not only ensures the light's transmittance, but also adds a sense of design.
- The easy installation design makes this lamp more convenient and can be easily installed without professional tools. The simple geometric shape highlights the exquisite elegance of the product.
- This wall light is weather-resistant and suitable for a variety of outdoor environments, whether it is a balcony, courtyard or garden.
- The lamp body is 15 inches high, which is a moderate size and suitable for a variety of architectural styles, especially for those consumers who like industrial style.
- It uses LED bulbs, which are energy-saving and environmentally friendly. It also supports incandescent lamps and fluorescent lamps, and users can choose freely according to their needs.
Weights & Dimensions

| Height | 15" |
| Width | 5" |
| Length | 7" |
| Fixture Depth | 5" |
| Backplate Width | 11" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Industrial |
| Color | Black,Brass,Bronze,Rustic Copper,Silver |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Glass Type | Clear Glass |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service