1
/
16
1
/
16
$194.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $35.10 Coupon
Coupons Details
$159.89
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$194.99
18%
Off Over $0.00
-$35.10
Price After Coupon
$159.89
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$283.99
31% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPUJYBS003
Elevate your home seating with this premium adjustable swivel bar stool, blending modern ergonomic comfort with sleek, industrial style.
- Customizable Comfort: Features a smooth gas-lift mechanism that allows for easy height adjustment to fit various counter and bar heights.
- 360-Degree Swivel: Enjoy full range of motion with a 360° swivel seat, making it easy to turn and talk to guests without moving the base.
- Premium PU Leather: Wrapped in high-quality waterproof and stain-resistant PU leather that is incredibly easy to clean—just wipe with a damp cloth.
- Built to Last: The upholstery is wear-resistant and scratch-resistant, ensuring the stool maintains its sleek look even in high-traffic households.
- Ergonomic Design: Includes a contoured backrest for lumbar support and a built-in circular footrest to relieve pressure on your legs.
- Stable & Secure: Supported by a heavy-duty carbon steel base for maximum stability and a weight capacity suitable for daily use.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 33.5"-41.3" |
| Seat Height - Floor to Seat | 23"-30.5" |
| Overall Length - Side to Side | 16.5" |
| Overall Width - Front to Back | 16.5" |
| Seat Length - Side to Side | 17.7" |
| Seat Width - Front to Back | 15" |
| Adjustable Height | Yes |
| Weight Capacity | Max 330 lbs |
Specifications
Warranty
Notes
Features
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Dimensions Tolerance | tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
| Color | Black,Grey,Brown |
| Arm Type | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Seating Material | Faux Leather (PU Leather) |
| Back Heights | Low Back |
| Swivel | Yes |
| Level of Assembly | Easy Assembly Needed |
| Waterproof and stain-resistant | Yes |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service