1
/
17
1
/
17
$1,322.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,322.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,322.99
Price After Coupon
$1,322.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,785.99
26% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21951122
This modern TV stand combines mid-century modern style with minimalist design, showing the perfect combination of elegance and practicality, suitable for various home decoration styles.
- Its large wooden surface not only provides a stable platform to place the TV, but also combines aesthetics and durability.
- Two drawers and two cabinets provide ample storage space for your audio-visual equipment and other daily necessities.
- Equipped with an advanced cable management system, all wires can be neatly stored, no longer have to worry about messy cables.
- The TV stand is designed with a reasonable height, making it an ideal choice for a bedroom or living room while providing a comfortable viewing experience.
- The classic black hue makes it a focal point in any space, giving the interior a modern feel.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 63" (160 cm),94.5" (240 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm),110" (280 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm),16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 12" (30 cm),16.5" (42 cm) |
| Entertainment Center | Not Entertainment Center |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Black |
| Size | 63"L x 12"W x 12"H,71"L x 12"W x 12"H |
| Length | Standard (48 - 67 in.),Long (Over 67 in.) |
| Height | Low(Under 21 in.) |
| Style | Mid-Century Modern |
| Product Type | TV Stand |
| Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Pier/ Bookcase Included | Pier/ Bookcase Not Included |
| Bridge Included | Bridge Not Included |
| Lighting Included | Lighting Included,Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Cable Management | Cable Management Included,Cable Management Not Included |
| Open Storage | Open Storage Not Included,Open Storage |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Integrated TV Mount | Not Integrated TV Mount |
| Swivel Mount | Non-Swivel Mount |
| Lift Mechanism | Non-Lift Mechanism |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service