1
/
14
1
/
14
$659.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $118.80 Coupon
Coupons Details
$541.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$659.99
18%
Off Over $0.00
-$118.80
Price After Coupon
$541.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,101.99
69% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210082412
Stylish Design: This dining chair features a modern and stylish design, with a curved backrest that adds elegance to your dining room, making every meal a special experience.
- Premium materials: Selected faux leather with a delicate texture, showcasing a luxurious feel. Available in Microfiber Leather and Top Grain Leather to suit different needs.
- Comfortable seating: The low backrest design conforms to the curves of the human body, providing comfortable support, while the armrest design further enhances the seating experience.
- Easy to clean: The wear-resistant and stain-resistant material is easy to use. Simply wipe it gently with a damp cloth to keep it looking new, making it perfect for everyday use.
- Robust Structure: A robust frame ensures durability and provides excellent support, offering you a stable experience over the long term.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31" (79 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 23" (59 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22" (56 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (46 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Curved Back |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather,Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Microfiber Leather,Top Grain Leather |
| Color | off-white |
| Leg Color | Black,Antique Brass,Champagne Gold |
| Style | Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Untufted |
| Usage | Restaurant |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | With Arms |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Felt Foot Pads |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Modern Curved Back Leather Dining Chair with Solid Wood Legs$219.99 $299.99 -
Industrial Modern Button-tufted Back Leather Dining Chairs$529.99 $617.99 -
Contemporary Mid-back Chenille Fabric Upholstered Dining Chairs$199.99 $279.99 -
Luxury Curved Open Back Faux Leather Dining Chair Stainless Steel Legs$469.99 $619.99 -
Minimalist Curved Back Vegan Nappa Leather Arm Dining Chair$459.99 -
Industrial Armless Faux Leather Dining Chair Metal Legs$286.99 $514.99 -
Mid-century Modern Curved Open-back Armless Dining Chair$209.99 $323.99
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore