1
/
19
1
/
19
$362.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $65.34 Coupon
Coupons Details
$297.65
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$362.99
18%
Off Over $0.00
-$65.34
Price After Coupon
$297.65
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$979.99
63% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21869016
Characterized by its clean Mid-Century design, this modern leather dining chair will suit any style of dining setting.
- Mid-Century Design: Inspired by classic Bauhaus style, this cantilever chair blends retro charm with modern lines. Available in 2 options: premium tufted PU leather or natural woven rattan.
- PU Leather vs. Rattan Seat: Choose the Plush PU Leather seat with high-density foam for a luxurious, cushioned feel; or the Natural Rattan seat for a breezy, breathable, and bohemian aesthetic.
- 330 lbs Weight Capacity: Engineered with a chrome steel frame that safely supports up to 330 lbs. The ultra-stable structure provides wobble-free seating and dependable durability for everyday use.
- Ergonomic Cantilever Frame: The unique legless cantilever design offers a subtle, gentle bounce that flexes with your body, reducing back pressure for superior, ergonomic comfort.
- Solid Wood Craftsmanship: Features a premium solid hardwood backrest frame with a smooth finish. The tightly woven natural cane mesh is reinforced underneath to prevent sagging over time.
- Versatile & Floor-Safe: Ideal as a modern dining chair, stylish office desk chair, or vanity seat.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31" (80 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 18"(45cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20" (50 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
| Weight Capacity | Max 330lbs |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Open |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Rattan,PU Leather |
| Leg Material | Metal |
| Color | Black,Brown |
| Leg Color | Silver |
| Style | Scandinavian |
| Tufted | Tufted |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Arms Included | Armless |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore