1
/
6
1
/
6
$480.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$480.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$480.99
Price After Coupon
$480.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,684.99
71% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21080234
This traditional crystal chandelier features a modern design, perfectly combining classic and contemporary styles, suitable for many interior decorations. Suitable for dining rooms, living rooms or hallways, adding an elegant atmosphere.
- Using high-quality crystal material, the chandelier refracts charming light when lit, creating a magnificent environment.
- The black frame matched with crystal ornaments shows a unique artistic charm and is the focus of house decoration.
- Designed in a cylindrical shape, it is simple yet refined, and is suitable for modern homes and commercial spaces.
- Available in 3, 5 and 8 bulb options, different brightness options are suitable for various lighting needs.
- Its downlighting design ensures that the light is focused and not glaring, bringing a comfortable home experience.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 23",27",29.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
| Width | 16.5",25",33.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light,8-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Traditional |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service