1
/
20
1
/
20
$131.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$131.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$131.99
Price After Coupon
$131.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$256.99
49% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21683246
This black and white geometric recessed ceiling lamp stands out with its simple and modern shape, perfectly blending art and functionality. The lamp hangs from the ceiling like an artistic sculpture, like a modern sculpture floating in light and shadow, injecting a unique visual beauty into the space. Whether in the living room or bedroom, this lamp can enhance the overall decoration style and become an eye-catching finishing touch.
- The combination of metal and acrylic ensures the durability of the product, allowing the lamp to remain as good as new after the test of time.
- The lamp adopts advanced LED technology, which is not only energy-saving and environmentally friendly, but also has an extra-long service life, providing you with more light source options.
- By adjusting the color temperature function, users can choose soft or bright light according to the occasion and mood, perfectly adapting to diverse usage needs.
- The simple installation design allows the lamp to be easily fixed to the ceiling, even users with no installation experience can easily operate it. At the same time, the smooth surface design is easy to clean, reducing the trouble of daily maintenance.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 6",7" |
| Length | 12",13.5",18",32.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 12",12.5",18",24" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade Material | Acrylic |
| Shade / Light Direction | Down |
| Maximum Bulb Wattage | 100 to 149 Watts,39 Watts & Under,60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | White |
| Size | 6",12",13.5",18",32.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light,11-Light |
| Shape | Cylinder,Geometric,Square |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service