Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21660343
This chic semi-ceiling lamp displays a warm and elegant glow with amber glass, especially at night, the changing light and shadow of the glass adds a unique artistic sense to your space. The lampshade has a smooth conical design and is matched with a high-quality brass metal structure, giving the overall simple and atmospheric modern beauty. It can not only complement your home style, but also become a silent decoration. It is not only suitable for living rooms and bedrooms, but also can outline the elegant atmosphere of restaurants.
- Its design style combines modern simplicity and craftsmanship, suitable for home environments of various decoration styles, and is a perfect combination of fashion and functionality.
- The durable amber glass lampshade is not only beautiful, but also has good light transmittance. While maintaining a soft lighting effect, it also protects the light source and extends the life of the bulb.
- The easy-to-use semi-ceiling design makes installation easier and is suitable for a variety of ceiling heights, maximizing the use of limited home space.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 8.5" |
| Length | 6" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 6" |
Specifications
| Canopy Width | 4" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Glass |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Amber |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Cone |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service