1
/
18
1
/
18
$863.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$863.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$863.99
Price After Coupon
$863.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,762.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21128834
This modern crystal chandelier will add unparalleled charm to your kitchen island with its elegant design and luxurious brass finish. The perfect combination of round design and sparkling crystal not only provides bright lighting for the space, but also becomes a stunning work of art.
- High-quality brass material makes the chandelier durable and rust-proof, ensuring a long-term service life.
- Available in multiple sizes, this chandelier can be adapted to any space and layout.
- Adjustable hanging height can meet the installation requirements of different floor heights and improve the flexibility of use.
- Crystal has excellent transparency and glossiness, which can effectively enhance the atmosphere and style of the overall space.
- Suitable for a variety of decoration styles, such as modern, luxury or traditional, enhancing the consistency and beauty of home decoration.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 7" |
| Length | 16",23.5",31.5",39.5",47.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
| Shade Height | 6.5" |
| Width | 16",20",23.5",31.5",39.5",47.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | 16",20",23.5",31.5",39.5",47.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brass |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Steel |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service