1
/
16
1
/
16
$724.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $130.50 Coupon
Coupons Details
$594.49
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$724.99
18%
Off Over $0.00
-$130.50
Price After Coupon
$594.49
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,716.99
58% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21217351
This modern brass and wood linear island pendant light is a perfect combination of simplicity and luxury, making it a dazzling choice for the centerpiece of your kitchen. Whether it is used in a modern kitchen or a minimalist style island, this light is an ideal embellishment. The available sizes allow you to flexibly adjust it according to the space requirements, suitable for any size kitchen environment.
- High-quality brass is combined with wood to ensure the perfect balance of durability and beauty.
- The modern and simple design adds a modern and fashionable feel to the space.
- Different colors and sizes are available to achieve personalized customization.
- The light is soft and not glaring, creating a comfortable and warm dining environment.
- Suitable for a variety of home styles, including modern, industrial and minimalist.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 11" |
| Length | 35.5",47.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | G9 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Globe |
| Shade Color | White |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Globe |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Size | 35.5",47.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Beige,Brown |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Rope |
| Number of Lights | 5-Light,8-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service