1
/
13
1
/
13
$244.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $44.10 Coupon
Coupons Details
$200.89
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$244.99
18%
Off Over $0.00
-$44.10
Price After Coupon
$200.89
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$386.99
37% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21864608
This modern and simple kitchen island pendant light brings you a more stylish home experience through its elegant polygonal polymer lampshade. Its perfect combination of simple design and urban style not only provides sufficient lighting, but also adds aesthetic value to your kitchen.
- Polymer lampshade design, lightweight and easy to clean.
- Available in multiple sizes, it can be perfectly integrated into kitchen environments of different sizes.
- Modern style, suitable for many home decoration styles.
- The brown tones coordinate with the overall design and add warmth to the space.
- The hard installation method is firm and ensures long-term safe use.
Weights & Dimensions

| Length | 31.5",39.5",47.5" |
| Width | 2.5" |
| Fixture Height | 20" |
| Adjustable Hanging Length | Unadjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Color | Brown |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 31.5",39.5",47.5" |
| Design | Long,Short |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Plastic |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | SMD |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service