1
/
20
1
/
20
$276.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$276.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$276.99
Price After Coupon
$276.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$938.99
71% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21707177
This modern wooden bar combines fashion and practicality. It is made of high-quality wood with a smooth surface and a warm and natural touch. The black and brown tones are classic and versatile, adding a touch of elegance to your home while also showing the simple beauty of modern style.
- This bar is easy to assemble, allowing you to easily complete the installation without the need for specialized tools.
- Safe design, the fixed structure of the tabletop ensures its stability and durability.
- With thoughtful footrest design, it provides comfortable support for long-term sitting.
- A variety of size options are available to meet the space needs of different families, suitable for both small and large spaces.
- As a multifunctional furniture, it is suitable for a variety of places such as kitchens and restaurants, making the space more flexible.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 12" (30 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Table Height | Counter Height (34"-39") |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Size | 47.2"L x 11.8"W x 39.4"H,55.1"L x 11.8"W x 39.4"H,63"L x 11.8"W x 39.4"H,70.9"L x 11.8"W x 39.4"H |
| Color | Black-White,Wood-Black,Brown/ Black,Natural/ White |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Table Top Color | Natural Finish,Black,Brown |
| Table Base Material | Metal |
| Base Color | White,Black |
| Table Base Type | Trestle |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Design | Fixed Top |
| Handmade | Non-Handmade |
| Usage | Bar |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Feature | Footrest |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service