1
/
20
1
/
20
$175.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$175.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$175.99
Price After Coupon
$175.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$568.99
69% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21694096
This modern pendant light combines minimalist design with efficient LED light to add a modern and bright touch to your kitchen.
- Made of high-quality white plexiglass cover to ensure durability and soft light.
- A variety of color options: burgundy, black and burgundy, white and burgundy, suitable for a variety of home styles.
- The unique rectangular design becomes the focus in the kitchen or restaurant, enhancing the overall artistic sense of the space.
- Supports three levels of dimming, easily creating different lighting effects to meet the needs of various daily usage scenarios.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 4" |
| Fixture Height | 3",4.5",5",7",8.5" |
| Length | 8" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 8" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Geometric |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Burgundy,Burgundy-Black,Burgundy-White |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service