1
/
37
1
/
37
$152.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$152.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$152.99
Price After Coupon
$152.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$449.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21686570
Elevate your space with this modern geometric pendant light, perfect for adding a touch of elegance to your kitchen island.
- Crafted from high-quality ceramics and metal, this light combines durability with contemporary style.
- Available in stunning chrome, coffee, and red hues, this fixture complements any modern décor effortlessly.
- The unique globe and geometric shape create visual interest and provide even light distribution.
- Easy to install and maintain, this hanging light accommodates LED, incandescent, or fluorescent bulbs for versatile lighting options.
Weights & Dimensions

| Length | 10.5",11",8",8.5",9" |
| Width | 10.5",11",8",8.5",9" |
| Fixture Height | 4",6" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 71" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 4",8",8.5",9",10.5",11" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Fixture Type | Geometric,Globe |
| Color | Chrome,Coffee,Red |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Ceramics |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service