1
/
15
1
/
15
$194.94
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$194.94
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$194.94
Price After Coupon
$194.94
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$256.19
24% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21804801
This bar chair is designed in a modern style, perfectly combining simplicity and elegance. Its smooth lines and exquisite structure form a work of art full of visual tension, giving the room a unique and fashionable charm.
- The high-quality synthetic leather seat surface is soft and textured, providing users with a comfortable seating experience while being easy to clean and durable.
- The electroplated chrome steel frame structure is not only shiny and durable, but also provides a solid support for the chair, highlighting the modern industrial style.
- The chair is height-adjustable to meet the height requirements of different bars or tables, providing a diverse user experience and conforming to the ergonomic design concept.
- Equipped with a wide and comfortable footrest, it greatly improves the overall comfort and provides users with additional support during long-term use.
- The round base design is not only beautiful, but also enhances the stability and safety of the chair, avoiding the risk of tipping and slipping.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 21" (54 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21" (54 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar (28"-33") |
| Seat Length - Side to Side | 14" (35 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Black,White,Red,Brown,Blue,Orange,Light Green |
| Base Color | Silver |
| Seating Color | Red,Orange,Green,Blue,Black,Brown,White |
| Style | Modern |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Pedestal |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Upholstery Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Footrest |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | With Arms |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service