1
/
23
1
/
23
$185.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$185.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$185.99
Price After Coupon
$185.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$298.99
38% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21681525
This chandelier has a simple design, like a shining star, bringing a warm and modern visual effect to the home environment. Whether in the kitchen or above the dining table, it can be the finishing touch in the space, reflecting the exquisite home taste.
- Designed in a modern style, it adds a sense of fashion and artistry to the interior and is perfectly suitable for modern minimalist home decoration style.
- The high-quality metal with an elegant chrome finish. It is durable and easy to clean, making your life more worry-free.
- This chandelier is equipped with LED bulbs, providing soft warm light, creating a comfortable home atmosphere and suitable for various family activities.
- The light source is powered by a direct-connect wire and is easy to install. It is suitable for kitchen islands, dining rooms and other living spaces, enhancing the practical value of the space.
Weights & Dimensions

| Length | 4" |
| Width | 4" |
| Fixture Height | 4" |
| Canopy Width | 3" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Globe |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Color Temperature | Warm Light |
| Size | 4 Inch & Under |
| Airlift | Liftable,Unliftable |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Chrome,Matte Black,White |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Shade Color | Clear |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service