1
/
20
1
/
20
$138.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$138.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$138.99
Price After Coupon
$138.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$421.99
67% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21718669
This modern flush mount ceiling light blends clean lines and a sleek design with an impressive acrylic shade, casting a sophisticated glow in any residential setting.
- Elegant and modern design enhances the aesthetic appeal of any room.
- High-quality acrylic shade ensures a sleek, contemporary look while diffusing light evenly.
- LED bulbs offer energy-efficient lighting, providing bright illumination with reduced electricity costs.
- Direct wired electric installation offers a seamless and secure connection.
- Perfect for residential use, adding a stylish touch to living rooms or bedrooms.
Weights & Dimensions

| Length | 16",20" |
| Width | 16",20" |
| Fixture Height | 2" |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Number of Lights | 2-Light |
| Shape | Circle |
| Color | Black,Chrome,Silver,White |
| Material | Metal |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",20" |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Acrylic |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service