1
/
11
1
/
11
$357.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $64.44 Coupon
Coupons Details
$293.55
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$357.99
18%
Off Over $0.00
-$64.44
Price After Coupon
$293.55
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$667.99
46% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21712999
This modern wooden LED pendant light adds style and warmth to your living room with its unique round shape and natural wood grain texture.
- High-quality wood combined with LED lighting is energy-saving and environmentally friendly.
- The stylish and simple design is perfect for your living room, dining room or office.
- The soft light and adjustable height create the ideal atmosphere for you.
- Easy to install and maintain, both beautiful and practical
Weights & Dimensions

| Length | 31.5",39.5",47" |
| Width | 31.5",39.5",47" |
| Fixture Height | 3" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Warm Light,White Light |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Acrylic |
| Occasion | Non-Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Wood Color |
| Style | Modern |
| Shape | Drum |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service