1
/
10
1
/
10
$1,587.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,587.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,587.99
Price After Coupon
$1,587.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,851.99
67% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21482711
This modern crystal chandelier creates an outstanding kitchen experience for you. Its simple and gorgeous design will become the focus of the space. The crystal material reflects charming light, adding a touch of luxury to your kitchen.
- Made of high-quality crystal material, it has high light transmittance and soft light, creating a warm cooking and dining environment.
- The length of the lamp is adjustable to meet different height and space requirements. It is easy to install and suitable for a variety of kitchen layouts.
- Simple cleaning method, just wipe lightly with a dry cloth to keep it as bright as new, eliminating the tedious cleaning steps.
- It uses LED light source, which is energy-saving and efficient, with a lifespan of tens of thousands of hours, reducing the frequency of replacement and saving you worry and effort.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 71" |
Specifications
What's Included
Features
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Size | 39.5" |
| Color Temperature | Warm Light |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Shade Shape | Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Clear |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service