1
/
17
1
/
17
$490.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $88.38 Coupon
Coupons Details
$402.61
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$490.99
18%
Off Over $0.00
-$88.38
Price After Coupon
$402.61
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,101.99
55% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21142350
This stylish modern crystal chandelier comes in two elegant gold and silver colors, perfectly blending into the décor of any kitchen island.
- High-quality crystal material ensures durability while creating luxurious light and shadow effects to enhance the grade of the space.
- Exquisite rectangular design, suitable for 24", 31.5", 39.5" size options to meet different space requirements.
- The height of the pendant light is adjustable, which can flexibly adapt to various ceiling heights and make your kitchen layout more personalized.
- The installation is easy and even users without professional background can complete it easily, achieving a perfect home lighting solution.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 8" |
| Length | 24",33.5",39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Shade Height | 8" |
| Shade Width | 8" |
| Width | 8" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | E12/E14 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Color | Silver |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | 24",31.5",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold,Silver |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 4-Light,6-Light,7-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service