1
/
16
1
/
16
$899.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $162.00 Coupon
Coupons Details
$737.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$899.99
18%
Off Over $0.00
-$162.00
Price After Coupon
$737.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,333.99
61% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21695889
This geometric modern chandelier combines metal accents with clear glass to add modern elegance to your space with its unique design. Its large size is perfect for spacious rooms and will become a focal point of the room.
- It provides 12 to 20 light options to meet different brightness requirements. It can achieve stepless dimming through the remote control to create a perfect lighting atmosphere, suitable for a variety of events.
- The metal material is not only strong and durable, but also gives the lamp a stylish industrial style. Combined with the geometric structure, this chandelier is both modern and classic, and can be matched with many home styles.
- Suitable for living rooms, dining rooms or open kitchen islands, forming a visual center and enhancing the overall space style. Whether it is a family gathering or a dinner party, it can provide perfect lighting effects.
- Although it doesn’t include a crystal component, this lamp still brings a touch of glamour to a room with its clear glass shade and modern design.
Weights & Dimensions

| Length | 29",36.5",44.5" |
| Width | 29",36.5",44.5" |
| Fixture Height | 6.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming,Third Gear Dimming |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | Smoke Grey |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 12-Light,16-Light,20-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service