1
/
17
1
/
17
$608.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $109.62 Coupon
Coupons Details
$499.37
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$608.99
18%
Off Over $0.00
-$109.62
Price After Coupon
$499.37
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,083.99
44% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210018615
This modern bedroom bench is covered in high-quality fabric, showing a simple yet elegant charm. It is very suitable to be placed at the end of the bed or in any corner of the bedroom to instantly enhance the beauty of the space.
- The product comes in a variety of sizes, including small, standard and extra-long sizes, so that it can perfectly fit bedrooms of different sizes and meet the user's personalized needs.
- The short height design provides a comfortable sitting feeling, suitable for dressing in the morning or taking a short break, increasing the convenience of life.
- A variety of color options, such as milk cocoa, black and white, add a coordinated color scheme to different home styles, making it the finishing touch of the space.
- The monochrome textured fabric not only highlights the elegant temperament, but is also easy to match with other furniture, creating a harmonious and beautiful home environment.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),51" (130 cm),59" (150 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 16.5" (42 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16.5" (42 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 31.5"L x 20"W x 16.5"H,39"L x 20"W x 17"H,47"L x 20"W x 16.5"H,63"L x 20"W x 17"H,51"L x 20"W x 17"H,59"L x 19.5"W x 17"H,71"L x 20"W x 17"H |
| Color | Black,White,Milk Cocoa |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Bedroom Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Upholstered |
| Upholstered | Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service