1
/
15
1
/
15
$260.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$260.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$260.99
Price After Coupon
$260.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$642.99
59% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21225112
Designed for kitchen islands, this modern crystal square chandelier instantly elevates your interior decoration taste with its unique cubic shape and crystal clear luster. Not only does it provide ample light, but it also adds a touch of luxury to your dining area, perfectly combining modern design with practical functionality.
- Stylish and modern design blends seamlessly into any home style.
- Made of exquisite crystal, it emits a dazzling light.
- It is suitable for a variety of environments and is especially ideal for kitchen islands.
- Available in two classic colours: black and gold.
- Multiple sizes are available to meet different space requirements.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 24",31.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | G4 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Square |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service