1
/
14
1
/
14
$286.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$286.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$286.99
Price After Coupon
$286.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$844.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21239472
This modern crystal black island pendant light with 4 lights provides ideal lighting for your kitchen island. Its large size makes it suitable for large spaces, especially areas larger than 25 inches wide.
- The elegant black tone matched with the exquisite crystal lampshade shows a luxurious and modern design style, giving your kitchen a brand new look.
- Sleek metal construction paired with premium craftsmanship ensures durability and lasting beauty, perfect for modern home lighting.
- The height of the chandelier can be adjusted as needed to suit different space requirements, achieving maximum flexibility.
- Easy to install, this pendant light is suitable for both home and commercial use, enhancing the lighting effect of a space while adding visual appeal.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 21" |
| Fixture Height | 11.5" |
| Length | 33" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | G9 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Dome |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Globe |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Color | Black |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 4-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service