1
/
23
1
/
23
$259.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $46.80 Coupon
Coupons Details
$213.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$259.99
18%
Off Over $0.00
-$46.80
Price After Coupon
$213.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$339.99
24% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_966934311824
Combining modern minimalist styling with ergonomic comfort, this counter stool features durable faux leather upholstery, supportive high-density cushioning, and a sturdy metal frame designed for stylish and reliable everyday seating.
- Curved Ergonomic Design: Features a wraparound curved backrest and round cushioned seat for supportive comfort, while slim black metal legs create a light and modern look.
- Durable Faux Leather Upholstery: Scratch-resistant PU leather surface is easy to clean, waterproof, and designed for everyday durability.
- High-Density Foam Cushioning: Thick high-resilience foam provides soft seating comfort without sagging, while the ergonomic backrest supports the lower back for extended sitting.
- Stable & Strong Support: Built with a sturdy frame that supports up to 280 lbs for reliable everyday use.
Weights & Dimensions

| Seat Height - Floor to Seat | Counter Height (21.6"H),Counter Height (25.6"H),Bar Height (27.6"H) |
| Overall Dimension | 20.5"W x 19"D x 35.5" / 39.4" / 43.3"H |
| Seat Dimension | 18.1"W x 17.3"D x 21.6"H / 25.6"H / 27.6" |
| Weight Capacity | 280 lbs |
Specifications
Features
Warranty
Note
| Color | Black,Off-White,Khaki,Dark Orange,Gray |
| Number of Items Included | Single,Set of 2 |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Base Material | Carbon Steel |
| Arms Included | Not Included |
| Footrest Included | Yes |
| With Back | Yes |
| Back Style | Open Back |
| Level of Assembly | Easy Assembly Required |
| Product Warranty | Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Dimensions Tolerance | tolerance of ±0.79" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99 -
Open Back Mid-century Modern Woven Rope Bar Stools Solid Wod Frame$699.99 $779.99