1
/
14
1
/
14
$91.02
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$91.02
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$91.02
Price After Coupon
$91.02
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$246.01
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21693530
The modern design of this glass pendant light adds an elegant touch to any room, seamlessly blending with contemporary decor.
- Crafted with a sturdy metal frame and high-quality glass shade, it ensures durability and lasting beauty.
- The globe shape enhances the aesthetic appeal, providing a stylish focal point in both dining and bedroom settings.
- Easy to install and maintain, this light fixture is designed for hassle-free setup and cleaning.
- Ideal for kitchen islands, dining areas, or bedrooms, its versatile style adapts to various interior themes.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 6" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 6" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Globe |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 4 Inch & Under |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Rope |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Walnut,Wood |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service