1
/
14
1
/
14
$115.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$115.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$115.99
Price After Coupon
$115.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$278.99
58% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21649165
This chandelier stands out with its unique petal-shaped glass lampshade and golden modern design style, adding an elegant decorative effect to the kitchen space. The wavy edge design of the lampshade is picturesque under the light, creating a warm and comfortable atmosphere and perfectly enhancing the overall aesthetic value of the home.
- The combination of modern style and classic elements brings a touch of sophistication and trendiness to your kitchen space.
- The combination of metal and glass makes the chandelier not only sturdy and durable, but also easy to clean and maintain.
- Compatible with a variety of bulb types, including LED, incandescent and fluorescent lamps, to meet diverse lighting needs.
- Direct wired power connection makes installation simple and reliable, making elegant lighting easy to deploy.
- Suitable for kitchen islands or above dining tables, it provides centralized lighting while enhancing the decorative taste of the overall space.
Weights & Dimensions

| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Fixture Height | 4" |
| Canopy Width | 4" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Glass Type | White Glass |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Flower |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Rope |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service